Bindowanie to technologia introligatorska, która polega na łączeniu luźnych kartek. Proces zachodzi poprzez sczepianie ich wzdłuż jednej krawędzi, a służą temu różne techniki bindowania.

Techniki bindowania

Podczas bindowania stosowane są różne rodzaje materiałów, które ostatecznie łączą ze sobą kartki. Te ostatnie muszą zostać wcześniej ułożone w stos i poddane perforacji. Bindy używane w tej technologii introligatorskiej to:

  • grzebień plastikowy to binda najbardziej powszechna w biurowej poligrafii oraz w tzw. punktach ksero. Grzbiety sprzedawane są w odcinkach, a szerokość grzbietów wynosi od 6mm do 51mm. Udogodnieniem w tym typie bindy jest możliwość jej rozgięcia i usunięcia lub dodania stron, bez uszczerbku w trwałości grzbietu. Przechowanie gotowych materiałów wymaga dbałości o zachowanie kształtu bindy, by nie dopuścić do jej popękania.
  • grzbiet metalowy, inaczej metal bind, double wire, czy o-wire, wire-o i zip-wire to po prostu podwójna, zamykana, metalowa binda. Pojawia się ona najczęściej w poligrafii przemysłowej, np. w kalendarzach ściennych i biurkowych, notesach książkowych, czy kołonotatnikach. Produkowana jest ona w podobnie jak grzbiet plastikowy, w odcinkach lub odmiennie, w szpulach. Dostarczana jest jako otwarty grzebień. W trakcie bindowania dochodzi do jego zaciśnięcia przy pomocy bindownicy lub prasy o regulowanym skoku. Mankamentem tego materiału jest to, że po dokonaniu zbindowania nie można rozgiąć i zamknąć ponownie bindy. Dlatego modyfikacje w liczbie raz zbindowanych kartek nie są możliwe. Zakres grubości grzbietów do bindowania tym sposobem to 4,8mm – 14,3mm.
Bindowanie jest obecnie najpopularniejszym sposobem oprawy dokumentacji. Niezaprzeczalnie jednym z głównych powodów popularności bindowania jest jego cena.

Rozmiary bindowanych prac

Technologia łączenia kartek od strony jednego brzegu za pomocą bindy, pozwala na oprawianie nawet do 500 kartek w rozmiarach od małego notesu do formatu A3 w tzw. systemie połączeń rozłącznych. Elastyczne, plastikowe grzbiety pozwalają na łatwe kserowanie, wyjmowanie, wymienianie oraz dokładanie kartek do dokumentacji, przy jednoczesnym zachowaniu porządku. Zbindowane produkty są wygodne w użyciu i zapewniają możliwość wielokrotnej aktualizacji dokumentacji. Grzbiety metalowe doradzamy w przypadku dokumentacji lub form reklamy, które będą często przewożone, wrzucane do torby lub będą znajdować się pod znacznym obciążeniem.

CENNIK

Typ Ilość stron Cena
Bindowanie grzbietem plastikowym
do 50
10 zł
do 200
15 zł
do 500
20 zł
Bindowanie grzbietem drutowym
do 60
10 zł
do 120
15 zł