Bindowanie to technologia introligatorska, która polega na łączeniu luźnych kartek. Proces zachodzi poprzez sczepianie ich wzdłuż jednej krawędzi, a służą temu różne techniki bindowania.

Techniki bindowania

Podczas bindowania stosowane są różne rodzaje materiałów, które ostatecznie łączą ze sobą kartki. Te ostatnie muszą zostać wcześniej ułożone w stos i poddane perforacji. Bindy używane w tej technologii introligatorskiej to:

  • grzebień plastikowy to binda najbardziej powszechna w biurowej poligrafii oraz w tzw. punktach ksero. Grzbiety sprzedawane są w odcinkach, a szerokość grzbietów wynosi od 6mm do 51mm. Udogodnieniem w tym typie bindy jest możliwość jej rozgięcia i usunięcia lub dodania stron, bez uszczerbku w trwałości grzbietu. Przechowanie gotowych materiałów wymaga dbałości o zachowanie kształtu bindy, by nie dopuścić do jej popękania.
  • grzbiet metalowy, inaczej metal bind, double wire, czy o-wire, wire-o i zip-wire to po prostu podwójna, zamykana, metalowa binda. Pojawia się ona najczęściej w poligrafii przemysłowej, np. w kalendarzach ściennych i biurkowych, notesach książkowych, czy kołonotatnikach. Produkowana jest ona w podobnie jak grzbiet plastikowy, w odcinkach lub odmiennie, w szpulach. Dostarczana jest jako otwarty grzebień. W trakcie bindowania dochodzi do jego zaciśnięcia przy pomocy bindownicy lub prasy o regulowanym skoku. Mankamentem tego materiału jest to, że po dokonaniu zbindowania nie można rozgiąć i zamknąć ponownie bindy. Dlatego modyfikacje w liczbie raz zbindowanych kartek nie są możliwe. Zakres grubości grzbietów do bindowania tym sposobem to 4,8mm – 14,3mm.
Bindowanie jest obecnie najpopularniejszym sposobem oprawy dokumentacji. Niezaprzeczalnie jednym z głównych powodów popularności bindowania jest jego cena.

Rozmiary bindowanych prac

Technologia łączenia kartek od strony jednego brzegu za pomocą bindy, pozwala na oprawianie nawet do 500 kartek w rozmiarach od małego notesu do formatu A3 w tzw. systemie połączeń rozłącznych. Elastyczne, plastikowe grzbiety pozwalają na łatwe kserowanie, wyjmowanie, wymienianie oraz dokładanie kartek do dokumentacji, przy jednoczesnym zachowaniu porządku. Zbindowane produkty są wygodne w użyciu i zapewniają możliwość wielokrotnej aktualizacji dokumentacji. Grzbiety metalowe doradzamy w przypadku dokumentacji lub form reklamy, które będą często przewożone, wrzucane do torby lub będą znajdować się pod znacznym obciążeniem.

CENNIK